Interesujące rzeczy
Chemia w codziennym życiu
Produkty chemiczne są bardzo rozpowszechnione w naszych gospodarstwach domowych. Nie wyobrażamy sobie życia bez różnego rodzaju środków: do prania, płukania, mycia naczyń, dezynfekcji, do mycia i czyszczenia urządzeń kuchennych i sanitarnych, szkła, szyb, do czyszczenia dywanów, podłóg, do usuwania kamienia i rdzy, środków wybielających, odkażających, odplamiających, przeciw osiadaniu kurzu oraz farb, lakierów, rozpuszczalników. Aby wyroby chemii gospodarczej mogły być wprowadzone na rynek, muszą spełniać określone wymogi a przede wszystkim muszą być odpowiednio oznakowane.
Zagrożenia stwarzane przez produkty chemiczne
Niejednokrotnie nie zdajemy sobie sprawy z tego, jakie zagrożenia dla naszego zdrowia mogą stwarzać stosowane przez nas produkty chemiczne. W wyniku niewłaściwego (niezgodnego z instrukcją) stosowania, preparaty te w postaci płynów, proszków, past, mleczek, żeli, aerozoli, mogą narażać konsumentów na: zatrucia, w wyniku przypadkowego połknięcia lub wdychania toksycznych oparów; podrażnienia oczu, w wyniku zapylenia, zapryskania i zatarcia; podrażnienia skóry, w wyniku kontaktu skóry z tymi substancjami. Wszystkie, nawet niewielkie objawy zatruć i alergii należy traktować poważnie i udać się do lekarza.
Znakowanie wyrobów chemii gospodarczej
Na większości opakowań środków chemicznych znajdują się znaki ostrzegawcze "piktogramy", których zadaniem jest zwrócenie uwagi nabywcy na fakt, że środek ten może spowodować zagrożenie zdrowia lub nawet życia u kupującego, jeśli nie zostaną zachowane odpowiednie środki zapobiegawcze.
Chemikalia stosowane w gospodarstwie domowym mogą być niebezpieczne
Materiał niebezpieczny. Ostrzeżenie przed substancjami żrącymi.
Materiał niebezpieczny. Ostrzeżenie przed substancjami promieniotwórczymi.
Uwagi dotyczące bezpiecznego stosowania wyrobów chemii gospodarczej
Uważnie czytaj etykiety na produktach i bezwzględnie przestrzegaj podanych instrukcji stosowania, dozowania oraz ostrzeżeń i informacji. Środki myjące, dezynfekcyjne do produktów stykających się z żywnością stosuj ściśle według instrukcji producenta. Nie „twórz” własnych preparatów przez mieszanie posiadanych środków myjących, wybielających, odkażających. Nie można łączyć produktów zawierających związki chloru (np. wybielaczy chlorowych) z produktami zawierającymi amoniak lub kwasy. Połączenie tych substancji niebezpieczne.