W sobotę 24 października na terenie naszej szkoły, uczniowie klasy 1c - pod opieką wychowawcy, Jolanty Grochowiny oraz Rodziców - posadzą 19 młodych drzewek. Będą to sadzonki jarzębu pospolitego, które upiększą naszą przestrzeń w ramach czwartej edycji akcji WARSZAWSKIE ŚWIĘTO DRZEWA - MILION DRZEW DLA WARSZAWY! Chętnych do wzięcia udziału w tej szczytnej i ekologicznej akcji, serdecznie zapraszamy!
Dzień Świętego Franciszka
Szkolny Dzień Świętego Franciszka i Światowy Dzień Zwierząt.
2 października 2020r. obchodziliśmy Szkolny Dzień Świętego Franciszka i Światowy Dzień Zwierząt. W każdej grupie wiekowej odbyły się lekcje związane z życiem i działalnością świętego Franciszka, ukazana została jego wielka miłości do Boga i całego świata, nawet najmniejszego stworzenia. W związku w tym świętem na terenie szkoły zostały zorganizowane konkursy dla poszczególnych klas i grup wiekowych.
Zadaniem dzieci z grup 0 i klas I-III było wykonanie dowolną techniką pracy plastycznej pokazującej ogromną troskę świętego Franciszka o przyrodę i najmniejsze stworzenia, uczniowie klas IV-V tworzyli wiersze zachęcające do naśladowania postawy świętego oraz troski o przyrodę. Uczniowie klas VI-VIII pisali list do św. Franciszka, w który zwracali uwagę na problemy ekologiczne współczesnego świata i zachęcali do podejmowania różnych działań na rzecz ochrony środowiska.
Laureaci szkolnego konkursu:
Konkurs plastyczny
Klasy 0 – 1
I miejsce – Jerzyk Marciniak gr. 01
II miejsce – Kuba Bartosiak kl. 1c
Jaś Bartosiak kl. 1c
III miejsce – Adaś Żuchowski kl. 1b
Zuzia Bartosiak kl. 1c
Wyróżnienie – Wiktoria Wąsiorek kl. 1c
Zosia Satńczuk gr. 02
Klasy 2-3
I miejsce – Karolina Karnikowska kl. 3c
II miejsce – Marysia Nowakowska kl. 2a
Marysia Marciniak kl. 2c
III miejsce – Dominik Wasilewski kl. 3a
Yeva Biedniakowa kl. 3b
Wyróżnienie – Vanessa Brzozowska kl. 2c
Julia Dylewska kl. 3c
Helena Laszuk kl. 3a
Konkurs dla klas 4-5 – wiersz o św. Franciszku
I miejsce – Arnold Nowakowski kl. 4b
II miejsce – Karolina Maciąg kl. 5a
III miejsce – Oliwia Wójtowicz kl. 4a
Konkurs dla klas 6-8 – list do św. Franciszka
I miejsce – Bartek Prządka kl. 6a
II miejsce – Jakub Kulesza kl. 6e
III miejsce – Bartek Makos kl. 6e
Wyróżnienie – Asia Wdowczyk kl. 6c
Michał Faliński kl. 6b
Dziękujemy wszystkim za liczny udział w konkursie i gratulujemy zwycięzcom.
Organizatorzy:
Aneta Wawer
s. Wirginetta
6
GLOBAL SCHOLARS
To już siódma edycja międzynarodowego programu Global Scholars, w którym bierze udział nasza szkoła. W tym roku szkolnym udział biorą klasy 4B, pod opieką Pani Alicji Szubiak i 7C pod opieką Pani Anety Parol.
Global Scholars jest innowacyjnym programem edukacyjnym promującym komunikację i świadomość globalną naszych uczniów.
Global Cities,Inc., Bloomberg Philantropies, z siedzibą w Nowy Jorku, USA, to organizacja non-profit, której celem jest łączenie miast na całym świecie za pośrednictwem sieci wymiany informacji i rozwijanie globalnych kompetencji wśród nowych pokoleń poprzez program wymiany cyfrowej, który w latach 2019 -20 połączył tysiące studentów na świecie. Założycielką jest Marjorie B. Tiven, która dwukrotnie gościła w Polsce i odwiedziła naszą szkołę.
Stworzony został w odpowiedzi na potrzebę wprowadzenia międzynarodowego systemu nauczania w naszym, coraz bardziej zróżnicowanym, a równocześnie pełnym współzależności świecie. Global Scholars to wirtualna klasa, która łączy 17 000 uczniów, w 53 miastach na sześciu kontynentach. Czyni to z programu prawdziwie międzynarodową i opartą na bezpośrednim kontakcie z rówieśnikami inicjatywę zaadresowaną do dzieci w wieku od 10 do 13 lat. Jest to światowa e-klasa, w której zarówno uczniowie jak i nauczyciele mają możliwość bezpośredniego komunikowania się z rówieśnikami.
Program nauczania opracowany został w sposób umożliwiający uczniom zapoznanie się ze zróżnicowaną perspektywą postrzegania świata przez innych i kładzie nacisk na konkretne umiejętności z zakresu informatyki, znajomości języka angielskiego oraz komunikację cyfrową.
W roku szkolnym 2020/21, nasza szkoła należy do grupy GEYSER i współpracować będzie ze szkołami w
Bostonie/Medford, USA,
Fort Layderdale/Broward, USA,
Jasksonville, USA,
Johannesburg, RPA,
Madryt, Hiszpania,
Nowy Jork, USA,
Tajpej, Taiwan,
i Warszawą.
Tegoroczny temat przewodni programu to ‘’Resourceful Cities”. Zadaniem uczniów jest przeanalizowanie wpływu urbanizacji na życie ludności w miastach na świecie oraz kwestii jaki ma ona wpływ na środowisko naturalne i bioróżnorodność. Program podzielony jest na pięć części w ograniczonych ramach czasowych. W każdej z nich uczniowie mają zaplanowane różne zadania i dzielą się swoim doświadczeniem z wybranymi kolegami z grupy GEYSER w e-klasie. Program trwa od 21 wrzesnia 2020 do 5 czerwca 2021roku.
Opracowała Alicja Szubiak
Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego
Szanowni Państwo, Drodzy Rodzice,
10 października obchodzimy Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego. Światowa Federacja Zdrowia Psychicznego ustanowiła to święto, aby zwrócić szczególną uwagę na zagadnienia:
- dbania o zdrowie psychiczne,
- przeciwdziałania stygmatyzacji osób cierpiących na choroby psychiczne,
- potrzebę zmian w regulacjach prawnych,
- potrzebę zmian w opiece medycznej osobom z zaburzeniami psychicznymi i ich rodzinom,
-promocję zdrowia psychicznego.
W związku z tym, polecam Państwa uwadze materiały, które mogą pomóc Państwu w codziennym wychowywaniu i wspieraniu dzieci/młodzieży.
- Publikacja Rola rodziny i osób bliskich w promocji zdrowia psychicznego i w zapobieganiu zachowaniom autodestrukcyjnym u młodzieży. Poradnik dla rodziców (w załączniku)
W publikacji znajdziecie Państwo m.in. informacje dotyczące wspierania dobrostanu psychicznego nastolatka, działań wspierających dobrostan psychiczny nastolatka, pierwszych rozmowach z dzieckiem w kryzysie, działaniach rodziny w przypadku myśli samobójczych, infolinie i pomocowe strony internetowe, o działaniach rodziców w przypadku samouszkodzeń itd.
- Nagranie spotkania z psycholog, psychoterapeutką oraz dyrektor powstającej w Poznaniu Kliniki Uniwersytetu SWPS Rodzina – Para – Jednostka, które odbyło się na Uniwersytecie SWPS w Poznaniu.
https://youtu.be/WOJbfQe3hFI
W trakcie wykładu Magdaleny Sękowskiej dowiecie się Państwo, jak wzmocnić poczucie wartości u dziecka, czy potrafimy wzmacniać poczucie wartości u dziecka? W jaki sposób oceniać pracę dziecka i pobudzać jego kreatywność? Jak zaopiekować się emocjami dziecka i właściwie nimi pokierować? Czy potrafimy wesprzeć dziecko, gdy przeżywa swoją pierwszą porażkę?
- Nagranie rozmowy psycholog Joanny Gutral z psychologiem i psychoterapeutką Joanną Gruhn-Devantier. Specjalistki poruszą tematy: jak nauczyć się rozpoznawać trudne emocje i zachować otwarty umysł? Dlaczego tego rodzaju odczucia są dla nas drogowskazem? Dlaczego uczucia dorastających często nie są zrozumiałe dla dorosłych? W jaki sposób rozmawiać z rodzicami o tym, co czujemy? Jak rozpoznać, że trudne emocje przejmują kontrolę nad naszym życiem? Gdzie szukać wsparcia w radzeniu sobie z nimi?
- Wykład "Świat z perspektywy nastolatka" - Aleksandra Brzezińska
Z wykładu dowiecie się Państwo, z jakimi wyzwaniami rozwojowymi zmaga się nastolatek oraz przypomnicie sobie,jak wygląda rzeczywistość z jego perspektywy. Rodzice poszerzą wiedzę o najczęstszych trudnościach, jakie mogą pojawić się w tym okresie oraz o tym, jak sobie z nimi radzić, jakie potrzeby mogą dominować u nastoletnich dzieci oraz co robić, aby skuteczniej się z nimi komunikować i lepiej je rozumieć.
- Jak dbać o zdrowie psychiczne dzieci? https://youtu.be/5WE4YCQwgfQ
- Dzieci i młodzież w kryzysie – na jakie sygnały zwracać uwagę, co robić w trudnej sytuacji a czego nie robić (materiał w załączniku)
- Zapobieganie samobójstwom dzieci i młodzieży – co robić a czego nie robić, na co zwrócić uwagę, jak reagować, gdy dziecko mówi o samobójstwie (materiał w załączniku)
- Dziecko z ADHD w szkole i przedszkolu –konkretne, praktyczne informacje i wskazówki jak pracować z impulsywnością, brakiem koncentracji uwagi itp. (materiał w załączniku)
- Dziecko z autyzmem i zespołem Aspergera -
zachowania wskazujące, że małe dziecko, funkcjonowanie dziecka w szkole, wskazówki do pracy, informacje gdzie szukać pomocy (materiał w załączniku)
- Dziecko z depresją w szkole i przedszkolu – jak rozpoznać depresję u dzieci i młodzieży, czynniki ochronne i zapobieganie, gdzie szukać pomocy (materiał w załączniku).
- Dziecko z zaburzeniami lękowymi – objawy, leczenie, wskazówki do pracy, miejsca w których można uzyskać pomoc (materiał w załączniku)
- Dziecko z zaburzeniami odżywiania – niepokojące zachowania na które trzeba zwrócić uwagę, przyczyny, sposoby pracy i leczenia, informacje o miejscach, w których można uzyskać pomoc (materiał w załączniku)
- Dziecko z zaburzeniami tikowymi - Przyczyny zaburzeń tikowych, zaburzenia współistniejące, jak pomóc dziecku (materiał w załączniku)
Małgorzata Dwornikiewicz-Opalińska, pedagog szkolny
seria_profilaktyka_Zapobieganie_samobojstwom_dzieci_i_mlodziezy.pdf
dzieci-i-modziez-w-kryzysie(1).pdf
dziecko-z-adhd-w-szkole-i-przedszkolu(1).pdf
dziecko-z-autyzmem-i-zespoem-aspergera-w-szkole-i-przedszkolu(1).pdf
dziecko-z-depresj-w-szkole-i-przedszkolu(1).pdf
dziecko-z-zaburzeniami-lkowymi-w-szkole-i-przedszkolu(1).pdf
dziecko-z-zaburzeniami-odywiania-w-szkole-i-przedszkolu(1).pdf
dziecko-z-zaburzeniami-tikowymi-w-szkole-i-przedszkolu(1).pdf
Dbajmy o siebie
Dzień otwarty 08.10.2020
Zapraszamy na pierwszy w tym roku szkolnym dzień otwarty. Oddziały przedszkolne spotykają się o godzinie 17.00, klasy I-VIII SP o godzinie 17.30
Nieobecni nauczyciele: p. E. Dąbrowska i p. E. Miodek
COVID-19
W trosce o bezpieczeństwo uczniów oraz pracowników naszej szkoły zmieniamy zasady noszenia maseczek z rekomendacji na obowiązek.
Od poniedziałku 12.10 wprowadzamy bezwzględny obowiązek noszenia maseczek we wszystkich przestrzeniach publicznych (szatnie, korytarze, łazienki).
Proszę przypomnieć swoim dzieciom o konieczności częstego mycia rąk oraz w jaki sposób prawidłowo nosić maseczkę.
Zasady prawidłowej higieny omówią także wychowawcy na godzinach wychowawczych.
Przypominam, że na terenie szkoły mogą przebywać tylko osoby zdrowe.
DBAJMY O SIEBIE!
Iwona Goławska
Dyrektor Szkoły
Kamera dla naszej Szkoły
Wyniki głosowań w akcji Bezpieczny powrót do szkoły.
Jako jedyna szkoła w Warszawie otrzymamy specjalną kamerę termowizyjną do pomiaru temperatury marki
Dziękujemy za wszystkie oddane głosy.
NNW
Rodzice zainteresowani zawarciem umowy ubezpieczenia NNW w roku szkolnym 2020/2021 mogą zgłaszać się do wychowawców klas. W załączniku propozycja ubezpieczenia.
NNW_ulotka_-_od_26.06.2020.pdf
NNW.pdf
Jem w szkole
Szanowni Państwo,
dzisiaj (01.10.2020 r.) uruchomiliśmy elektroniczny system wspomagający pracę szkolnej stołówki Jemwszkoe. Przez najbliższy tydzień program będzie pracował w wersji testowej. Planujemy, by od 12 października wszyscy uczniowie (także wychowankowie oddziałów przedszkolnych) korzystający z posiłków w stołówce korzystali z systemu.
Archiwum Aktualności